31 Ekim
14:30 - 15:30
speaker-1

Şaika Şener

Sağlık Teknolojileri

Dünyada ve Türkiye'de sağlık teknolojilerinde gelinen nokta rehabilitasyon robotları

Yer: Fuar Alanı

14:30 - 15:30
speaker-1

Sadık Bay

REMER Gezisi

REMER tanıtımı ve REMER bünyesine yapılan araştırmalar

Yer: Fuar Alanı

14:30 - 15:30
speaker-1

Mücahit Muslu

Makrosimbiyoz

Yaşamımızda etrafımızdaki birçok canlı ile etkileşim halindeyiz. Etrafımızdaki evcil hayvanlardan bağırsağımızdaki bakterilere kadar. Bunlarla ilişkilerimiz belli sınırların içinde. Evimizdeki kuşu çok severken yarasadan nefret edebiliyoruz. Her gün köfte yerken köpek eti yenmesinden oldukça rahatsızız. Peki bir canlı hor görülebilir mi? Biri diğerinden daha değerli midir? Makrosimbiyoz dünyayı bir canlı organizma olarak görmektir. Bu canlı organizmada yaşayan tüm canlıların birbirine sıkı sıkı bağlı olduğunu gösterir. Herhangi birinde yaşanan bir sıkıntı tüm organizmayı etkilemektedir. Bu nedenle her canlı organizmanın canlılığının temel unsurudur. Dünyanın canlı kalabilmesi için makrosimbiyoz şarttır. Günümüzde makrosimbiyozu nasıl sağlayacağız? Fuara bekleriz...

Yer: Fuar Alanı

14:30 - 15:30
speaker-1

Muhammed Ramazan İkitepe

Dijital İçerik

Sosyal medyaya dijital içerik üretmenin faydaları ve içeriğin nasıl doğru bir şekilde kullanılması gerektiğine dair anlaatım

Yer: Fuar Alanı

14:30 - 15:30
speaker-1

Mariyam Aydinova

Özbekistan

Özbekistanın kısaca tarihi Taşkent, Semarkend, Buhara, Hivanın bazı eski tarihiy yerleriyle ilgili kısa anlatım.

Yer: Fuar Alanı

14:30 - 15:30
speaker-1

Ruhullah Aziz

Kamança Resitali

Kamança Kamança veya kamançe Azerbaycan, İran ve Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde çalınan bir tür yaylı telli çalgıdır. Kökenini uzak Asya, Orta Asya ve Mezopotamya uygarlıklarına dayandıran farklı kaynaklar mevcuttur. Birçok etnik sazın talihsiz kaderinde olduğu gibi unutulmaya yüz tuttuğu dönemler olmuştur. 20. asrın ikinci yarısında bireysel çabalar, icralar ve talipler üzerinden yeniden halk enstrumanları arasındaki ününe kavuşmaya başlayan Kamança; günümüzde hâlâ eğitim ve icra alanında gelişmekte olan bir sazdır. Kamança yakın dönem ve günümüzde Habil Aliyev, Adalet Vezirov, İmamyar Hasanov, Arslan Hazreti, Uğur Önür, Kayhan Kalhor, Ardeshir Kamkar ve daha birçok sanatçı tarafından icra edilmiş/edilmektedir.

40 dk'lık Kamança resitali sunumuna sizleri bekleriz!

Yer: Fuar Alanı

14:30 - 15:30
speaker-1

Kübra Doğan

Fonksiyonel Gıdalar ve Bağışıklık Sistemi

Foksiyonel gıda nedir?

Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler nelerdir?

Bağışıklık sistemi nelerden etkilenir?

Fonksiyonel besinlerin sağlığımız üzerine etkileri nelerdir?

Yer: Fuar Alanı

14:30 - 15:30
speaker-1

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Siber Güvenlik Kulübü

KVKK

Kurumlar hangi sınırlar altında verilerimizi isteyebilirler, olası bir kötü senaryoda haklarımız nelerdir? Kişisel verilerimizi 3. şahıslarla paylaşabilirler mi? "KVKK" başlığı altında, verilerimizin güvenliği hakkında sohbet edeceğiz.

Yer: Fuar Alanı

14:30 - 15:30
speaker-1

Emine Ceylan

Salgın ve Toplum

Pandeminin toplum üzerine ve sosyal hayatımıza etkisi çerçevesinde son dönemde salgınla, toplumsal sınıflarla ve hiyerarşik düzenle, değişen tüketim alışkanlıklarımızla ilgili görsel materyal üzerinden interaktif tartışma.

Yer: Fuar Alanı

14:30 - 15:30
speaker-1

Birlik Ekibi

Doğu Türkistan

• Kaşgar kelimesinin etimolojisi

• Kaşgar'ın coğrafi konumu ve tarihi

• Kaşgar'da kültürel hayat, önemli şahsiyetler ve mekanlar

• Günümüzdeki Kaşgar ve onun önemi

Yer: Fuar Alanı

14:30 - 15:30
speaker-1

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Siber Güvenlik Kulübü

IoT Güvenliği

Gün geçtikçe İnternet'e bağımlı bir hale dönüşen hayatımıza, gelişen ve değişen teknolojilerle birlikte İnternet'e bağımlı nesneler de eklenmektedir. Peki, bu nesnelerin güvensiz olduğu durumlarda ne gibi olumsuz sonuçlar doğurabileceğini hiç düşündünüz mü? Standımızın ikinci gününde IoT ve IoT güvenliği konusunu ele alacağız. Sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyacağız.

Yer: Fuar Alanı

14:30 - 15:30
speaker-1

Beyza Takta

Günümüz Koşullarında Türk Evi

Türk Evi'nin günümüzde kullanılabilirliği, insanlara sunduğu avantajları ve kültürümüze ait olan, özümüzde var olan özelliklerini öne çıkartacak bir çalışma gerçekleştirilecektir

Yer: Fuar Alanı

14:30 - 15:30
speaker-1

Serkan Orhan

Bedeni Etkili Kullanma Sanatı

Bedenimiz bize verilmiş bir emanettir ve ona ne kadar iyi bakarsak yaşam kalitemiz aynı oranda artacaktır. Biz fizyoterapistler olarak bunun farkındayız ve topluma da sahip olduğumuz bilgiler ile rehberlik etmek belirlediğimiz amaçlardan biridir. Vücudumuzun farkında olmak onu tanımayı gerektirir, vücudumuzu ne kadar çabuk tanırsak o kadar erken yön verebiliriz. Bu stantta ise teknolojinin giderek günlük hayatımıza dahil olmasıyla artan sağlık problemlerinden omurga rahatsızlıklarının önüne geçebilmek için nelere dikkat etmemiz gerektiğine değineceğiz. Teknolojinin getirdiği bir diğer problem olan azalmış fiziksel aktivitenin; denge ve obezite ile ilişkisini açıklarken kişiye özgü egzersizin önemi vurgulayacağız. Ayrıca günlük aktivitelerimizde ergonomiyi ve doğru kullanım bilincini kazandırmaya çalışarak beden ve omurga sağlığını nasıl koruyabileceğimizi öğreneceğiz.

Yer: Fuar Alanı

14:30 - 15:30
speaker-1

Ayşe Karataş

Yeni Ufuklar

Türkiye'nin TÜBİTAK destekli ilk bilim merkezi olan Konya Bilim Merkezi bünyesinde yer alan Yeni Ufuklar sergi gezisi. İlerleyen teknolojiden ve yeni buluşlardan haberdar eden sergi galerisinde robotlar, malzeme teknolojisi, iletişim ağlarını anlatan 27 düzenek yer almaktadır. Bu düzenekler teknolojinin temelleri, günümüzdeki gelişmeler ve değişen geleceğimiz hakkında bilgiler vermektedir.

Yer: Fuar Alanı

14:30 - 15:30
speaker-1

Hüsniye Biçer

Robotik Teknolojileri

Robot nedir? Robot teknolojilerinin geliştirilmesindeki amaçlar nelerdir? Günümüzde var olan ve geliştirilmek üzere halen üzerine çalışılan robot ve teknolojiler nelerdir? Konya bilim merkezi bünyesi altında hangi robot teknolojileri mevcuttur? Bu robotların kullanım amaçları, kullanım yerleri nelerdir? Sorularına cevaplar aranacaktır.

Yer: Fuar Alanı

14:30 - 15:30
speaker-1

Yitik Miras

Yitik Miras

Yitik Miras Atölyesi kapsamında gerçekleştirilen 5 dakika sohbetlerinde İslam Bilim Tarihi'ne değer katan şahsiyetlerin biyografileri siz katılımcılarımıza aktarılacaktır.

Yer: Fuar Alanı

X